Meyveli Soufflé

4 Kişilik

Malzemeler:
– 310g Mi-Carême Çarkıfelek Meyvesi Püresi
– 175g Beyaz Şeker
– 1 ½ yemek kaşığı mısır nişastası + 1 yemek kaşığı su
– 1pk Vanilin
– 8 ad. Yumurta Beyazı
– Az miktar tuzsuz tereyağı

Tarif:
1. Ufak bir tencereye Mi-Careme Premium Meyve Püresini 75g şeker ile birlikte koyalım ve hafif kaynamaya başlayıncaya kadar ısıtalım. Bir kapta karıştırdığımız mısır nişastası ve su harcını kaynayan püremizin içine ekleyelim. Karışım yarıya düşene kadar pişirelim. Karışımımız bir kaseye aktardıktan sonra üzerini plastik film ile kabuk bağlamaması için örtüp yarım saat soğumaya bırakalım.
2. Sufle kaplarımızı bir fırça yardımı ile oda sıcaklığındaki tereyağı ile yağlayalım. İçine bir miktar şeker koyup kabın içini tamamen kaplayıncaya kadar sallayalım. Fazla şekeri kapları ters çevirerek dışarıya dökelim. Fırınımızı 190C fan ayarında çalıştırarak ısıtalım.
3. Yarım saat soğumaya bıraktığımız hafif ılık sufle harcımızı dolaptan çıkaralım ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştıralım.
4. Geniş bir kabın içine yumurta beyazını koyalım ve mikser yardımı ile orta düşük hızda 2 dakika çırpalım. Mikserin hızını orta ayara yükselttikten sonra geri kalan şekeri yavaş yavaş birer kaşık yumurta akına ekleyelim, burada acele etmemek çok önemli. Yumurta akımız kabarıp kendini dik tutacak, kıvama geldiğinde karışımımız hazır.
6. Yumurta akı ile yaptığımız beze harcının üçte birini meyve püresi karışımının içine iyice karıştıralım. Geriye kalan beze harcını nazikçe spatula yardımıyla katlayarak meyve harcına yedirelim. Suflenizin bulut gibi hafif olması için beze harcının kabarcıklarının kaybolmaması çok önemli. Tamamen homojen bir kıvam alınca şekerlenmiş kaplarımızın içine doluncaya kadar dökelim. Kaplarımızın üstünü bir bıçağın sırtıyla veya palet bıçağı yardımıyla fazlasının alarak düzleştirelim.
7. Tatlılarımızı bekletmeden fırına verelim ve yaklaşık 12 dakika, suflemizin kenarları kızarıp 2,5cm kabarana kadar pişirelim. Sıcak servis edelim.